Psichoterapeutas – pasirinkimas

Žodžiai nuneša toli – labai toli – išsprendžia trikdžius laike kaip skriejančios kulkos erdvėje. Joseph Conrad

Šį kartą apie psichoterapeuto pasirinkimą.

Geriausias būdas pradėti, tai paskambinti potencialiems psichoterapeutams ir pakalbinti juos telefonu arba nuotoliniame susitikime. Nėra svarbu kokio lygio profesionalas yra jūsų pasirinktas potencialus psichoterapeutas (patarėjas, porų ar šeimų psichoterapeutas) ar kokio jis ar ji yra išsilavinimo (magistro ar daktaro laipsnio), nebent jums tai yra labai svarbu ir turite tokį įsitikinimą, kad tik toks jums bus tinkamas. Svarbiausia, kad surastumėte tokį asmenį, su kuriuo galėtumėte dirbti jūs.

Jeigu bendraujate ne su pačiu psichoterapeutu, o jo administratore ar pan., pasakykite jai/jam, kad renkatės psichoterapeutą ir tuo tikslu norite susitarti 10 min. pokalbiui, kad galėtumėte apsispręsti. Jeigu 10 min. pokalbio jums potencialus psichoterapeutas skirti nenorės, tai jau ženklas išbraukti jį iš tinkamųjų sąrašo. Pokalbio metu gerbkite susitarimą ir tilpkite į 10 min. Užduokite šiuos klausimus ir kitus jums atrodančius būtinus apsisprendimui: Psichoterapeuto pasirinkimas

  • Kokia yra jūsų terapijos filosofija ar pakraipa?
  • Kaip jūs suprantate, kaip įvyksta pokytis?
  • Ką jūs manote apie diagnozes?
  • Kaip jums atrodo, kiek yra svarbu bendradarbiavimas ir kliento įsitraukimas?
  • Kiek vidutiniškai jums prireikia sesijų vienam klientui?
  • Ar jūs renkate ir sisteminate rezultatų duomenis? Gal galite apie tai papasakoti?
  • (Jeigu nematuojamas progresas) Ar jūs neprieštarautumėte, jeigu aš matuosiu savo progresą dirbant su jumis? Kaip jūs žiūrite į tai, kad klientas duoda grįžtamąjį ryšį apie terapijos kryptį/eigą?

Klausydamiesi atsakymų užfiksuokite sau kuomet juose atsispindi tikėjimas kliento galimybėmis, stiprybėmis ir gebėjimais, kaip ašis pokyčiui. Ieškokite tarp jų, kad būtų vertinamas geras tarpusavio bendradarbiavimas ir būtų svarbus kliento įsitraukimas. Palyginkite atsakymus su jūsų pačių požiūriu į tai, kaip vyksta pokytis. Jeigu psichoterapeutas nurodys konkrečią savo profesinę pakraipą, apsvarstykite, ar tai nesikirs su jūsų pokyčio suvokimu. Kuomet skirsis judviejų suvokimas apie pokytį, tačiau įžvelgsite ar intuityviai pajusite vertę tame, tuomet pabandykite. Prisiminkite, kad pokytis iš esmės įvyksta dėl jūsų įsitraukimo ir dalyvavimo – jūs esate psichoterapinės dramos žvaigždė.

Štai ką nurodo tyrimai – pokytis priklauso nuo:

  • Jūsų resursų ir galimybių – efektyvi psichoterapija panaudoja jūsų stipriąsias savybes sprendimui aktyvuotis.
  • Jūsų požiūrio į psichoterapeutą ir santykio susiformavusio terapijos metu – efektyvios psichoterapijos pamatas yra tvirtas-palaikantis ryšys.
  • Jūsų norų apsisprendimo laipsnio ir motyvacijos veikti – efektyvi psichoterapija atitinka jūsų suvokimą apie pokytį.

Toliau pateikiu informaciją, kad jūs nepatektumėte į spąstus atsirenkant tinkamą psichoterapeutą ir/ar jų teikiamas paslaugas.

Didžiausias tiesos priešas ne melas – apgalvotas, gudrus ir nesąžiningas – bet mitas – nepaliaujamas, įtikinamas ir nerealus. John F. Kennedy

Mitas apie Psichologines Diagnozes

Diagnozė suteiks komforto tam, kam palengvėja išgirdus problemos įvardijimą – tačiau tai ne veiksnys sėkmingai psichoterapijai, jis nei patikimas, nei pagrįstas. Patikimumas reiškia, kad psichoterapeutas gali sutikti su tuo, kokia nustatyta diagnozė konkrečiam asmeniui. Deja, psichinės sveikatos diagnozės, ne taip kaip medicininės, nėra patikimos: dėl diagnozės specialistai sutaria vienu atveju iš keturių, kaip tuomet diagnozė gali būti patikima?

Pagrįstumas: galimybė nustatyti normalų nuo iškreipto elgesio ir tame tarpe tipus, kad atitinkamai galima būtų parinkti tinkamą gydymą – tiesiog neegzistuoja. Visi žmonės vienokiu ar kitokiu atveju kartais elgiasi kaip „su diagnozėmis“. Nėra biologinio testo (kraujo ar rentgeno), kuris parodytų sutrikimo/ligos buvimą ar nebuvimą. Įvairūs būdai suveikia skirtingiems žmonėms ir diagnozė mažai kuo čia padeda. Nėra koreliacijos tarp diagnozės įvardijimo ir terapijos sėkmės. Kitaip tariant, diagnozės yra bevertės! Ji reikalinga tik atsiskaitymo tikslams, kuomet gydymo išlaidos yra kompensuojamos (draudimo ar ligonių kasų).

Diagnozės užgožia ir užslopina alternatyvius tinkamus būdus suprasti ir paskatinti pokytį, jos labiau kyla iš politinių ir ekonominių faktorių nei mokslinių.

Mitas apie Guru psichoterapeutą ir Sidabrinės kulkos stebuklą

Tyrimai atskleidė nenuginčijamą išvadą – psichoterapija yra efektyvi padedant žmonėms gerinti psichinę sveikatą. Po tokios išvados susidarė įspūdis, kad geras psichoterapeutas sėkmingai diagnozuos sutrikimą, atitinkamai diagnozei pritaikys gydymą, ir taip bus sunaikinti demonai žmogaus viduje, lyg su sidabrinėm kulkom psichoterapeutas juos iššaudytų. Tiesa šiuo atveju yra tokia – psichoterapeutas pasiūlys būdus, kurių jis pats išmokęs ir/ar yra komfortiškas taikydamas juos, nepaisant problemos specifikos arba jūsų pageidavimo apie tai kaip labiau tiktų jums spręsti susidariusią padėtį.

Įvairios psichoterapijų mokyklos ir institucijos kaip triušiai „daugino“, o dabar jau yra susisteminę keturis šimtus terapinių modelių ir technikų. Daug specialistų pripažino, kad „pagavo“ tikrąją psichologinių disfunkcijų esmę, o taip pat, ir geriausius būdus kaip jas išgydyti, ir tai įvardija kaip sidabrinę kulką, kad ir kokie demonai bebūtų jūsų viduje. Kaip ten bebūtų, tokie pareiškimai ir kontrapareiškimai, kad vienas ar kitas būdas yra kur kas geresnis, realybėje neturi pagrindo.

Atlikus tyrimus nė viena terapijos rūšis nebuvo pranašesnė už kitas. Šias terapijų kovas ir tyrimų išvadas gražiai apibendrina frazė iš „Alisa stebuklų šalyje“: „Visi laimėjo ir visi turi gauti prizus“. Tai reiškia, kad kiekvienas terapijos būdas yra lygiavertis, tad turėtų būti tam tikri faktoriai, kurie atskleistų kuris tinkamas. Šie faktoriai ir yra įvardinti pirmajame skyriuje (jūsų turimi resursai-galimybės, tvirtas palaikantis ryšys, pokyčio planas, kuris atitiktų jūsų suvokimo kryptį ir skatintų jus).

Tad netikėkite psichoterapeutais Guru ir Sidabrine kulka (ypatinga technika). Pokytis yra labiau apie jus ir jūsų kančią/sutrikimą, kuriuo jūs dalinatės su psichoterapeutu. Svarbus ne terapijos žinomumas ar brand‘as, ar specialisto aukštas lygis, bet prisilietimas prie jūsų stipriosios savasties ir išminties – tai vienintelis kelrodis.

Mitas apie Stebuklingą piliulę

Kaip terapija ir kiti įvairūs būdai padedantys žmonėms susitvarkyti psichinę sveikatą, taip ir vaistai gali būti vertingi. Kai kuriems žmonėms iškart skiriama pagalba vaistų pavidalu ir jie tai noriai priima. Tačiau čia verta suvokti pavojų, ypač vaikams. Didelė marketingo įtaka (farmacinių kompanijų milžiniški pelnai) ir sprendimo paprastumas skatina imtis vaistų vartojimo, tačiau iki šiol tyrimais nėra patvirtinta apie vaistų veiksmingumą ilgalaike prasme – biologiškai vaistai „neatrakina“ ir neišgydo nuo psichinio sutrikimo, jie tik duotu momentu palengvina simptomus.

Pavojus ilgai vartojant antidepresantus yra didesnis nei jų nauda, kadangi prie vaistų smegenys greitai pripranta, be to, jie turi įvairių šalutinių neigiamų poveikių. Kai kuriems žmonėms kritiniu periodu vaistai yra labai veiksmingi, tačiau toks sprendimas turi būti gerai apsvarstytas, ir neatsisakoma kitų terapijos būdų, kadangi stebuklingos piliulės ilgalaike prasme neegzistuoja.

Psichoterapija padeda Studio CharismaSeptyni patarimai klientui Psichoterapijoje

(1) Jeigu tau nepatinka tavo psichoterapeutas, susirask kitą.
Nebūkite drovūs. Nė vienas psichoterapeutas negali būti tinkamas visiems. Pasitikėkite savo vidiniais pojūčiais. Jeigu jums vis kyla bloga nuojauta ir pojūčiai dirbant su jūsų terapeutu, nebegaiškite laiko ir neanalizuokite, kodėl ir kas. Tiesiog susitikite su kitu. Jūs neturite įrodyti kažką sau ar kitam, jauskitės laisvi ir veikite.

(2) Jeigu tau susidaro įspūdis, kad tavo psichoterapeutas nemėgsta ir/ar nesupranta tavęs ir/ar nevertina tavo nuomonės, susirask kitą.
Iš esmės yra svarbu, kad jūsų psichoterapeutas būtų jūsų pusėje ir jums nereikėtų jaudintis dėl jo vertinimo apie jus. Jeigu dėl to jaudinatės, greičiausiai šis terapeutas ne jums. Aptarkite šį reiškinį su juo ir dėmesingai stebėkite jo reakciją. Jeigu šis aptarimas psichoterapeutui sukelia pyktį ar visišką abejingumą, tuomet neverta tęsti toliau. Tai vienas iš trijų esminių dalykų tvirtam-palaikančiam ryšiui atsirasti.

(3) Jeigu nesutinki su iškeltais psichoterapeuto tikslais, ar manai, kad jie visai nėra tavo tikslai, susirask kitą.
Jeigu jūsų psichoterapeutas sako, kad jums nepavyks iš dabartinės būsenos pereiti į kitą būseną, tai tikėtina, kad ir nepereisite. Neišsižadėkite savo tikslų. Prisiminkite, kad būtent jūsų tikslai jus motyvuoja ir kursto troškimą, padrąsina jus dėti pastangas ir aktyviai veikti. Susitarimas dėl tikslų yra antras esminis dalykas tvirtam-palaikančiam ryšiui susiformuoti. Tad jeigu jūsų psichoterapeutas nepalaiko jūsų ketinimo „nuvykti į išsvajotą salą“, tuomet palikite „šį laivą“.

(4) Jeigu nesutinki su savo psichoterapeuto nuomone ir pasiūlymais, ar jeigu prašai ko nors jo ir negauni to (įmanomo), ir tavo grįžtamasis ryšys nesukelia jam jokio poveikio, susirask kitą.
Jeigu norite psichoterapeutui rėžti savo tvirtą nuomonę tiesiai šviesiai – taip ir padarykite. Bet jeigu nenorite „nušauti savo terapeuto“, tuomet pasakykite, kad su konkrečiais darbo būdais nesutinkate ir pasiteiraukite kaip galima būtų juos pakeisti atitinkamai jūsų poreikiams. Palikite terapeutą, jeigu jis atkakliai tikina, kad jo taikomi būdai yra geriausi jums, nors jūsų pojūčiai tam priešinasi ir jūs nesutinkate su juo. Susitarimas dėl darbo kartu principų/būdų yra trečias kertinis dalykas tvirtam-palaikančiam ryšiui susiformuoti.

(5) Jeigu manai, kad tavo psichoterapeutas mato tavo problemą ar situaciją kaip beviltišką ir vargiai pasikeisiančią, arba kad ji pareikalaus metų metus, kad įvyktų pokytis, susirask kitą.
Nieko nėra amžina, ypač problemos, o be to, kam reikia pesimistiškai nusiteikusio psichoterapeuto? Viltis ir pozityvūs lūkesčiai yra būtini pokyčio procesui įvykti.

(6) Jeigu nevyksta juntamas progresas per šešias sesijas, pakalbėk apie tai su savo psichoterapeutu. Jeigu nėra jokio progreso, susirask kitą psichoterapeutą.
Prisiminkite, kad pokytis, jeigu jis įvyks, jis dažniausiai įvyksta gana greitai. Tai nereiškia, kad per šešias sesijas būsite išgydyti nuo visų savo sutrikimų; tai reiškia, kad pradėsite pastebėti juntamus postūmius apie tai kas jums rūpi, ir jūs žinosite, kad esate teisingame kelyje.

(7) Jeigu psichoterapeutas rekomenduos tau vaistus, apie kuriuos judu net nesvarstėte ar turi kažkokių stiprių abejonių dėl vaistų, susirask kitą terapeutą. Jei kas nors tau sako, kad tavo organizme yra cheminis disbalansas, aptark ką tai iš tiesų reiškia. Jeigu esi įsitikinęs, kad vaistai dabar yra geriausias pasirinkimas, suderinęs su savo psichoterapeutu, pavartok jų. Supraskite, kad vaistų marketingui išleidžiama kur kas daugiau pinigų nei tyrimams ir gydymo vystymui. Psichoterapeutams ir gydytojams kartais yra išties sunku nepasiduoti vaistų paskyrimui. Tačiau jūs vertinkite situaciją kritiškai ir jauskitės laisvi, jeigu jums atrodo, kad dabar vaistai jums nėra tinkamas sprendimas, tai drąsiai tai išsakykite, ir jeigu psichoterapeuto nuomonė apie vaistų skirimą jums nepasikeitė, susiraskite kitą specialistą.

Išėjimas yra pro duris. Kodėl nutinka taip, kad niekas nesinaudoja šiuo išėjimu? Confucius

Tinkamo jums pasirinkimo, jeigu prireiks.
Jolita Knezytė
LinkedIn